Міжнародний фестиваль «Над Собом пісня дзвінко лине»

Міжнародний фестиваль «Над Собом пісня дзвінко лине»

16-17 липня 2021 року у м. Іллінці Вінницької області відбувся V Міжнародний фестиваль народно-хорового співу “Над Собом пісня дзвінко лине” ім. Віталя Іжевського. Цей фестиваль-конкурс увійшов до плеяди культурно-мистецьких проектів приурочених до 30-річчя Незалежності України і проходив під гаслом “Пісня єднає Україну”. 15 областей України, понад 40 хорових колективів вклонилися народній пісні, а хори з Білорусі, Латвії, Молдови та Румунії долучилися до святкової імпрези. 17 колективів виступили на сцені Іллінецького будинку культури, а 29 колективів вислали записи своїх виступів і жюрі могли оцінити їх мистецтво online.

Два дні на Іллінецький землі, де народився, жив і творив талановитий майстер народного співу, громадський діяч Віталій Іжевський, звучали хорові твори у виконанні народних аматорських хорових колективів, ансамблів, академічних і дитячих хорів. В наш час, такий пандемічно-складний, організувати, зібрати і провести на такому високому професійному рівні, здавалося неможливо. Але завдяки співпраці багатьох людей, організацій, влади області та міста все вдалося на найвищому рівні. Фестиваль-конкурс проходив під патронатом Голови Вінницької обласної державної адміністрації Сергія Борзова, який, завітавши на фестиваль, привітав усіх учасників конкурсу, підкресливши у своїй промові, якою важливою  є для країни культура, народна пісня, її розвиток і популяризація, особливо в цей складний для країни період. Важливу роль в організаційних моментах проведення фестивалю відіграв неперевершений господар, міський голова м. Іллінців Володимир Ящук і дружня родина Володимира та Мирослава Іжевських, які, як завжди, допомогають в організації та проведенні цього фестивалю з перших днів його заснування. Співорганізаторами заходу виступили: начальник управління культури і креативних індустрій департаменту гуманітарної політики ОДА Ольга Дернова та директор Вінницького обласного центру народної творчості, заслужений працівник культури України Тетяна Цвігун.

Фестиваль був заснований у 2006 році і розпочав своє існування як регіональний, але з часом він перетворився на великий фестиваль міжнародного масштабу. Натхненником у створенні, проведенні і організації цього фестивалю незмінно виступає заслужений працівник культури України, директор Центру культури та естетичного виховання Іллінецької міської ради, учень В. Іжевського Микола Романов. Від дня створення  В. Іжевським у 1961-1962 роках Іллінецького Українського народного хору, який згодом з легкої руки М. Романова був переіменований  у народний самодіяльний хор “Вінок Поділля” (1967р.) і до сьогодення цей колектив являється одним із провідних народно-аматорських хорів Вінниччини. Виступ хору завжди був окрасою на кожному концерті хорового мистецтва Подільського краю. До сьогодення хор працює, розвивається, розширює свої репертуарні горизонти.

Міжнародне жюрі фестивалю-конкурсу вже декілька років очолює професор Київського Національного університету  культури і мистецтва, композитор, хоровий диригент, керівник заслуженого ансамблю пісні і танцю “Дарничанка”, заслужений працівник культури України Петро Андрійчук, а до складу жюрі  цього року увійшли:

  • Артеменко Світлана – музикознавець, член Національної спілки журналістів України, коментатор Національної радіокомпанії України (м. Київ);
  • Савчук Володимир – доцент Інституту ім. В. Стефаника, керівник чоловічої хорової капели “Сурма” ім. Б. Волосенко Національного медичного університету, заслужений діяч України (м. Івано-Франківськ);
  • Самарін Людмила – керівник дитячої хорової капели “Belkanto” школи мистецтв м. Сороки (Молдовa),
  • Бабошина Ольга – викладач-методист, керівник хору Вінницького фахового коледжу мистецтв ім. М. Леонтовича, художній керівник та головний диригент Подільського камерного хору “Леонтович-капела” Вінницької обласної філармонії ім. М. Леонтовича, голова регіонального відділення Всеукраїнського хорового товариства ім. М. Леонтовича;
  • Мялик Андрій – генеральний директор державного Центру культури м. Пінськ, мистецтвознавець, заслужений працівник культури Білорусі (оnline);
  • Петруліонієне Ірена – хоровий диригент, директор Центру національних культур м. Клайпеда, Литва (online);
  • секретар – Джус Ніна – провідний методист з вокально-хорового мистецтва Вінницького обласного центру народної творчості.

Колективи, представлені на конкурсі, показали досить високий рівень вокальної майстерності і сценічної культури. Багато хорів було відзначено дипломами лауреатів I, II та III ступенів, спеціальними дипломами за участь у фестивалі-конкурсі. Головну нагороду Гран-Прі здобув народно-аматорський хор театру пісні і танцю “Краматорські дівчата та хлопці” м. Краматорськ Донецької області – керівник Олександр Скрипник. Надзвичайно харизматичний колектив, який не залишив байдужим жодного глядача в залі, а члени жюрі були вражені яскравістю і артистизмом виконання конкурсної програми.

З кожним роком фестиваль-конкурс набирає обертів, розвивається, розширює географію колективів-учасників. З кожним роком зростає рівень виконавської майстерності колективів. Організатори й учасники і надалі сподіваються на велику  співпрацю і підтримку з боку влади, управлінь культури області та міста. Бажаємо фестивалю-конкурсу довгого творчого життя, нових учасників і яскравих фестивальних днів в майбутньому.  Нехай над тихоплинним Собом завжди звучить дзвінкоголоса пісня!