Всеукраїнський хоровий фестиваль «Жайвір скликає друзів»

Люблю своє чарівне місто, яке є одним з найкрасивіших міст України та східної Європи. Історія Львова настільки ж яскрава та дивовижна, як і саме місто, насичена цікавими подіями та знаменитими постатями. Саме у Львові жили і творили визначні постаті української культури Станіслав Людкевич, Микола Колесса, Анатолій Кос-Анатольський, Мирослав Скорик, зрештою зі Львовом  зв’язані імена відомих постатей українського мистецтва, а саме: Соломії Крушельницької , Богдана Ступки, Леся Курбаса, Івана Труша тощо. Сьогодні Львову вже понад 760 років і йому є Вам про що розповісти. Львів заснований у часи правління Данила Романовича, а перша згадка про місто датується 1256 роком. Назване воно на честь його сина – князя Лева.

Місто, яке було засноване на перетині вигідних торгівельних шляхів скоро розцвітало та розвивалося, ставши одним із головних торгових центрів середньовічної Європи. Згодом, переходячи під влади багатьох європейських країн, зокрема Польщі, Австрії, Німеччини та Росії, Львів перебирав від кожного зі своїх загарбників якусь частину культури та знань, з часом перетворившись не лише на перлину архітектури, але й  столицю сучасного наукового, духовного та мистецького життя.

У 1998 р. завдяки особливим прикладам поєднання архітектурних і мистецьких традицій та унікальному міському архітектурному ландшафті середньовічну частини міста Львова та територію собору св. Юра було прийнято до Світової спадщини UNESCO. (У 2015 р. Львів став містом літератури UNESCO).

Згодом, у 1999 році Львів відігравав роль «столиці Центрально-Східної Європи», приймаючи одночасно дев’ятьох керівників держав під час VI саміту Президентів країн Центральної Європи. Вони власноруч створили Президентський сад, висадивши 9 яблунь на території музею Грушевського.

В квітні 2009 р на основі експертних досліджень Державної служби туризму і курортів та «Ради з питань туризму і курортів» Львову присвоєно статус культурної столиці України.

Концертний виступ хедлайнера XIII фестивалю “Жайвір скликає друзів” – 2018 р.Камерного хору “Київ” (Керівник – Микола Гобдич)

Саме у нашому місті поряд із знаменитим Національним Академічним театром опери та балету імені Соломії Крушельницької, який стоїть на річці Полтві (архітектора Зигмунда Горголевського і так у Львові була річка), Національним Академічним драматичним театром імені Марії Заньковецької, Національною філармонією імені Станіслава Людкевича, палацом Потоцьких та багатьма чудотворними храмами (Святого Юра, Андрія, Гарнізонним храмом Св. Апостолів Петра і Павла, Домініканським собором, Вірменським катедральним собором Успіння Пресвятої Богородиці, латинським катедральним собором тощо, загалом у місті близько 100 храмів) височіє Будинок органної та камерної музики знаний як Органний зал, а також як костел святої Марії Магдалини (XVII ст.), в якому є діючий найбільший орган в Україні. Саме цей зал гостинно приймає ось уже 15-й рік поспіль учасників Всеукраїнського хорового фестивалю «Жайвір скликає друзів», який щорічно навесні стає однією із візитівок Львова. «Чому саме така назва?» – запитаєте ви. Навчаючись у Львівській консерваторії, співаючи у різних хорових колективах, пізніше вже зі своїм хором, я неодноразово мала змогу бути учасницею хорових фестивалів у Литві, Латвії, Австрії, Голандії, які запам’ятались не лише прекрасними колективами, але й масштабністю дійства, тим, як відносяться державні органи до події, перетворюючи хоровий фестиваль у свято для гостей, учасників та для самих містян. Саме у той час, можливо ще не усвідомлено, виникло бажання організувати колись схожу подію з акцентом саме на українській музиці. У 2000 році у Львові я створила дитячо-молодіжний хоровий колектив «Жайвір» (зараз Народний художній колектив України камерний хор «Жайвір»). Звичайно, що без «Жайвора» я б не втілила цієї ідеї, яка сподобалась дітям і була підтримана тодішними батьками учасників хору. Оскільки вже у 2005 році у нас було достатньо дружніх контактів з іншими хоровими колективами, народилася ідея фестивалю, назва якого органічно склалася від самого змісту заходу «Жайвір скликає друзів». Спочатку це було спільне музикування з іншими хорами у межах міста, пізніше області. Проте потреба привернути увагу до популяризації хорового мистецтва стала нагальною потребою, фестиваль сконцентрувався на меті: популяризація хорової музики для заохочення та об’єднання керівників колективів та учасників з усієї України до якісного самовираження в просторі міста, багатого своєю історією, традиціями, зокрема хоровими, щоб презентувати пересічним слухачам, учасникам з різних регіонів держави, туристам, музику будь-якого жанру і стилю в живому виконанні хорових колективів (вік учасників 6-30 р.р.). Адже хорова музика — це універсальна сила, що поєднує людей різного віку, походження, статусу, переконання і смаку. Хорова музична культура – це одна з наших культурних традицій, яка презентує Україну світовій спільноті (згадаймо, що саме завдяки хору О. Кошиця твір М. Леонтовича «Щедрик» став популярним в усьому світі, утверджуючи статус держави).

Перший Всеукраїнський конкурс молодих хорових диригентів імені Миколи Колесси 2019 р.(ЛНМА ім. М. Лисенка)

Та з часом, аналізуючи стан хорового мистецтва, постала масштабна мета – формувати хоровий осередок активних, творчих керівників колективів, яким не байдужа доля хорової культури в Україні. Адже для нікого не секрет, що хорове мистецтво, як жанр, як це не прикро, під загрозою зникнення (зокрема зараз в часі карантину).

Користуючись нагодою звертаюсь до представників державної влади, меценатів у справжньому давньому розумінні змісту цієї місії: без Вашої підтримки хорова культура в Україні, яка є одним із скарбів держави, поряд з нашою землею, мовою, піснею, писанкарством, вишивкою, може зникнути назавжди. Адже державна політика не спрямована на підтримку культури. Вдячна, якщо мене почують!

Завершальний акорд першого дня XIV Всеукраїнського фестивалю-конкурсу “Жайвір скликає друзів” – 2019 р. Зведений хор першого конкурсного дня- колективи-учасники молодшої вікової категорії виконують духовний гімн України “Боже великий, єдиний” та гімн фестивалю “Жайвір Фест”.

Основна мета проєкту – відродження та популяризація жанру хорової музики, формування громадської думки щодо всебічного сприяння розвитку хорового мистецтва в Україні, залучення дітей і молоді до вивчення, розуміння, шанування та популяризації спадщини хорового мистецтва, зокрема хорової спадщини українських (Микола Колесса, Микола Леонтович, Станіслав Людкевич, Анатоль Вахнянин, Михайло Вербицький, Анатоль Кос-Анатольський, Олександр Кошиць-творчості кожного з перелічених композиторів у різні роки був присвячений фестиваль,  також творчості композиторів сьогодення: Ганна Гаврилець, Богдана Фроляк, Леся Дичко, Богдана Фільц, Мирослав Скорик, Остап Мануляк тощо) та зарубіжних композиторів, хорових диригентів, громадських діячів хорової  культури, підтримка творчо обдарованої молоді, обмін професійним досвідом у галузі диригентської майстерності та роботи з хоровими колективами, музичної педагогіки та виконавства. Саме у рамках проєкту народилась ідея конкурсу молодих диригентів імені Миколи Колесси. Адже саме Микола Філаретович жив і творив у Львові. Саме Микола Філаретович у різні роки був ректором, професором Львівської консерваторії, працював диригентом симфонічного оркестру Львівської філармонії, художнім керівником і головним диригентом хорової капели «Трембіта» (саме Микола Колесса запросив у колектив Павла Муравського). Отримавши чудову музичну освіту в Австрії та Чехії синтезував на українському грунті, створив диригентську школу (підручник «Основи техніки диригування» досі є, можна сказати, бестселлером для молодих диригентів).  Зрештою одним з учнів Миколи Колесси був Степан Турчак (Міжнародний конкурс диригентів ім. С. Турчака відбувається у Києві). Тож ім’я Миколи Колесси має бути належним чином вшановане. Найкраща пам’ять про людину живе у його справі. З ласкавої згоди та підтримки родини та онука Яреми Колесси започаткований Всеукраїнський конкурс молодих диригентів імені Миколи Колесси відбувається щорічно: 1 рік – хорових диригентів, 2-й –оперно-симфонічних). Вірю, що конкурс буде підтриманий державними культурними інституціями.

Журі XIV Всеукраїнського фестивалю-конкурсу хорового мистецтва”Жайвір скликає друзів”. 2019 р. Будинок органної музики. м. Львів. Справа наліво: Дерев’янко Богдан (м. Львів) Хоровий диригент, музикознавець. Заслужений артист України, професор кафедри хорового та оперно-симфонічного диригування ЛНМА ім. М. Лисенка Ткач Юлія (м. Київ) Хоровий диригент, Заслужена артистка України, кандидат мистецтвознавства, художній керівник та головний диригент Академічної хорової капели ім. П. Майбороди Українського радіо, лауреат премії ім. Миколи Лисенка 2019 року, доцент кафедри хорового диригування НМАУ ім. П. Чайковського Циклінський Ігор (м. Дрогобич) Хоровий диригент. Заслужений працівник культури України, Заслужений діяч мистецтв України, викладач-методист хорового диригування Дрогобицького музичного училища ім. В. Барвінського. Волонтир Володимир (м. Мукачево) Хоровий диригент, композитор, Заслужений діяч мистецтв України, лауреат премій ім. В. Косенка і Д. Задора, засновник, директор і художній керівник Мукачівської хорової школи хлопчиків та юнаків.

На 15 році свого існування фестиваль планував масштабуватись у проєкт «Хорове свято у Львові», який є дуже близьким до втілення моєї студентської мрії: повернути місту Львову статус хорової столиці України та об’єднати різний вік виконавців в любові до хору. (Карантин 2020 дещо скоректував план!)

Унікальність проєкту “Хорове свято у Львові” полягає у багатоплановості заходів, а саме:

  • XV всеукраїнський щорічний фестиваль-конкурс хорового мистецтва “Жайвір скликає друзів” (положення на сторінці фестивалю)
  • всеукраїнський Конкурс молодих диригентів імені Миколи Колесси (положення на сторінці фестивалю);
  • сольні виступи кращих хорових колективів-учасників (або лауреатів попередніх конкурсів) фестивалю з метою популяризації хорового жанру;
  • виступ запрошеного хедлайнера-популярного хорового колективу;
  • відкриті майстер-класи з вокалу: академічного, та народного для професіоналів та пересічних слухачів-потенційних учасників хорових колективів;
  • практикум з музикотерапії;
  • практикуми за системою В. Куфлюка «Виховання абсолютного слуху»
  • Літня майстерня хорової пісні, яка дає можливість спілкуватись керівникам, учасникам різних колективів, вивчати твори та відпочивати. Підсумком такої майстерні, звісно ж є виступ великого об’єднаного хору учасників майстерні.
Конкурсний виступ. ІІ категорія. Вокальний ансамбль «Серпанок» ДШМ №1 м. Київ .Керівник – Ольга Мричко Концертмейстер – Інна Коломієць (Лауреати І ступеню)

Приємно відзначити зростання якісного рівня учасників фестивалю-конкурсу, розмаїття репертуару від барокко до сьогодення, адже участь у фестивалі можуть брати дитячі хори різних вікових груп (6-9 р; 10-15р.; 16-18р.; студентські молодіжні однорічні та мішані хори), а також професійні хорові колективи (хори вищих музичних навчальних закладів).

Базуючись на узагальнених статистичних даних минулих років під час проведення щорічного фестивалю-конкурсу хорового мистецтва “Жайвір скликає друзів”, починаючи з 2005 року (брало участь 8 хорових колективів з Львівщини) до сьогодення (щорічно беруть участь близько 30-38 колективів з різних куточків України: Київ, Харків, Львів, Запоріжжя, Одеса, Чернігів, Самбір, Чернігів, Южноукраїнськ тощо), а це більше 1000 учасників. Тобто за 14 років на фестивалі-конкурсі “Жайвір скликає друзів” взяли участь більше 14000 учасників з України. Окрім того на І всеукраїнському конкурсі молодих диригентів ім. М. Колесси у 2019 році взяли участь 32 учасники з різних регіонів України, 5 з яких стали переможцями. Такі кількісні показники дають можливість говорити про мистецьку хорову спільноту керівників хорових колективів, починаючи від дитячих 6-9-16 -ти річного віку до професійних хорів (19-25 р.р.), таких, як хор студентів Одеської національної музичної академії імені А. В. Нежданової (Володар Гран-прі 2019 р.) та Муніципальний камерний хор “Київ” (хедлайнер ЖайвірФесту 2018 р.). Це і є хорова родина, яка ОБ’ЄДНАНА метою, любов’ю до хорового мистецтва, українських традицій, об’єднання поколінь.

Конкурсний виступ. ІІІ категорія. Студентський мішаний хор Навчально-наукового інституту мистецтв ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника» м. Івано-Франківськ (Лауреати IV ступеню) Керівник – Жанна Зваричук Концертмейстер – Марина Рудик

А також соціально ефективним фактором проєкту є безкоштовний вхід на усі події для учасників та слухачів, що дозволяє соціально-економічно вразливим категоріям (пенсіонерам, школярам, студентам, вихованцям дитячих будинків та інтернатів) відвідати протягом усіх днів велику кількість заходів. Адже метою фестивалю є також залучати та виховувати пересічного слухача у любові до хорової музики.

У перспективі бачу проєкт міжнародним. Закликаю усіх до партнерства, фінансової підтримки. Саме засобом проєкту можна ще раз продемонструвати аксіому: Україна – європейська країна з глибинними співочими традиціями. Голос ідентифікує особистість. Коли багато голосів зливається у гармонійному звучанні, чи це не є унікальним прикладом уміння спілкуватись? Хор – дзеркало суспільства, у якому ми живемо;  це сила, яка виховує дух нації. Потреба впливу академічної хорової музики на формування та виховання особистості прослідковується у заміні зовнішніх ефектів на  внутрішнє наповнення і зміст. І це факт, який не потребує доказів.

Урочиста хода містом. Хорові колективи-учасники XIV Всеукраїнського фестивалю-конкурсу “Жайвір скликає друзів”. 2019 р.

Усіх ласкаво запрошую до участі! Буду рада поповненню хорової родини фестивалю «Жайвір скликає друзів».

Зараз важливо зберегти хорове мистецтво, як таке. Свого часу Микола Лисенко назвав хор найдосконалішим музичним інструментом. «Хор – це праобраз ідеального суспільства, заснованого на єдиному прагненні й злагодженому диханні, суспільства, в якому важливо почути кожного, дослухатися одне до одного, суспільства, в якому індивідуальність не пригнічується, а розкривається повною мірою», – так визначив суспільну місію хору Георгій Струве, який, до речі працював з дітьми й писав для дітей. Варто ці слова зробити кредом кожному хормейстеру, особливо у теперішній час.

Володарі Гран-Прі XIV Всеукраїнського фестивалю-конкурсу “Жайвір скликає друзів” . 2019 р.Студентський хор Одеської Національної Музичної Академії ім. А. В. Нежданової Керівник – Галина Шпак.

Іван Златоустий відзначав, що «ніщо так не підносить душу, ніщо так не окрилює її, не віддаляє від землі, не звільняє від тілесних оков, не спрямовує у філософії і не до помагає досягати повного презирства до житейських предметів, як узгоджена мелодія і керований ритмом божественний спів».

Дякую голові Всеукраїнського хорового товариства ім. Миколи Леонтовича пану Олександру Тарасенку за можливість бути у хоровій спільноті.

Організатор і директор Всеукраїнського хорового фестивалю «Жайвір скликає друзів» та Всеукраїнського конкурсу молодих диригентів імені Миколи Колесси, експертка Українського культурного фонду, засновник і художній керівник, диригент Народного художнього колективу України дитячо-молодіжного камерного хору «Жайвір», викладач-методист Львівської дитячої музичної школи №1 імені А. Кос-Анатольського; Відмінник освіти України, Наталія Чмир-Козяр

Використання матеріалів статті лише за умови посилання (для інтернет-видань – гіперпосилання) на «Всеукраїнське хорове товариство імені М. Леонтовича»